Müşteri Hizmetleri 0216 596 32 75

Elektronik Güvenlik Sistemleri

GÜVENLİK VE OTOMASYON SİSTEMLERİ

 1. CCTV SİSTEMLERİ:

CCTV Sistemleri günümüzde küçük mağazalardan büyük alışveriş merkezlerine, çok katlı gökdelenlere kadar vazgeçilmez bir güvenlik sistemi haline gelmiştir.

CCTV Sistemlerinin ana amaçlarından birisi izlemek olsa da diğer önemli görevi de uzun süreli kayıt yapabilmeleridir. Günümüzde dijital teknolojinin gelişmesinden CCTV Sistemleride nasibini almıştır. Uzun süreli ve yüksek kaliteli kayıt yapabilen, kullanımı kolay Dijital Video Kayıt üniteleri CCTV Sistemlerinin gücünü bir kat daha artırmıştır. 

CCTV Sistemlerinin bir başka avantajıda artık uzaktan erişime imkan tanımasıdır. Mevcut sistemler gerek lokal network üzerinden gereksede internet üzerinden istenildiği gibi izlenebilmekte ve kontrol edilebilmektedir.

 

 1. GEÇİŞ KONTROL SİSTEMLERİ:

Genel anlamı ile giriş-çıkışların denetimini sağlamak amacına hizmet eden geçiş kontrol sistemleri günümüz teknolojisinde çok üstün özellikler kazanmıştır. Artık iş merkezlerinde ve benzer büyük binalarda kontrol imkanı zorlaştığı için geçiş kontrol sistemleri kaçınılmaz bir şekilde tercih edilmeye başlanmıştır. 


Avinet oluşturduğu projelerde bir bina içinde birçok kapıyı aynı güvenlik şemsiyesi altında alabildiği gibi birden fazla binayıda aynı sistemde entegre bir şekilde çalıştırabilmektedir.  Ip tabanlı kontrol paneller sayesinde bütün bu yapı mevcut network üzerinden oluşturulabilmekte ve birkaç merkezden kontrol imkanı sunulmaktadır.

Geçiş kontrol sistemlerinde elektronik ürünler ile birlikte mekanik ünitelerde bulunmaktadır. Mekanik ünitelerin en önemlileri ise turnikelerdir 

Turnike tipi seçimi istenilen güvenlik ile yakından ilgilidir. Örneğin güvenliği hassas olan yerlerde tam boy turnike kullanılması gerekirken , Plaza girişlerinde dekoratif 3 kollu yarım boy turnikeler Kullanılmaktadır.

 

 1. YANGIN İHBAR SİSTEMLERİ:

Yangın İhbar Sistemleri direk olarak insan hayatı ile ilgili sistemlerden olduğu için diğer güvenlik sistemlerinden biraz daha fazla önem arz etmektedir. Bu sebeple Yangın ihbar sistemleri gerek projelendirmede gerekse de uygulama alanında bilgi ve tecrübeye ihtiyaç duyan sistemlerdir. 

 

Avinet yangın ihbar sistemleri konusunda edindiği tecrübe ve  konusunda Dünyanın önemli üreticileri ile yaptığı işbirliği sayesinde yüksek hassasiyetli ve verimli projeler gerçekleştirmiştir. 

 

Yangın ihbar sistemleri ile ilgili önemli bir konuda bakımdır. Yangın ihbar sistemi  çok iyi projelendirilip uygulansa da aynı verimle çalışabilmesi için zaman içerisinde periyodik olarak bakıma ihtiyaç duyarlar.  

 Avinet eğitimli teknik servis personeli ile her büyüklükteki sitemin bakımını ve onarımını gerçekleştirebilmektedir.

 

 1. YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMLERİ:

Bilgi işlem odası, ups odası, hassas cihazların bulunduğu odalar ve arşivlerde oluşabilecek yangınları otomatik olarak söndürmek üzere dizayn edilmiş sistemlerdir. 

Prensip olarak havanın yanma için ihtiyacı olan uygun karışımını bozarak yanmayı ortadan kaldırma esasıyla yangını söndürür. Ortamdaki cihazlara ve insan sağlığına hiçbir zarar vermemesi en önemli özelliğidir. Bununla birlikte yaklaşık olarak 10 sn içerisinde yangını söndürmesi ise sistemi ne derece etkili olduğunu göstermektedir. 

 

 1. ÇEVRE GÜVENLİK SİSTEMLERİ:

Çevre güvenlik sistemleri dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı oluşturulan güvenlik duvarının ilk halkasıdır . Bu sistemler olası tehlikeleri tesis sınırında algılanarak müdahale edilebilmesine olanak tanır.

Avinet projelerinde risk seviyesi ve çevre şartlarının analizini yaparak uygulanacak olan sistemi veya sistemleri tespit eder.

Çevre güvenlik sistemleri uygulanacak alanın özelliğine göre çok çeşitlilik göstermektedir. Örneğin ağaçlı alanlar, engebeli alanlar, çevresi tel örgü  veya duvar ile çevrilmiş alanlar, içerisinde hayvan bulunan alanlar vs gibi. Bu alanlarda sistem tercihi yapılırken yukarıdaki veriler göz önüne alınarak sistemlerden en uygun bir veya birkaç tanesi entegre olarak kullanılabilir. 

 

Ayrıca kullanılan çevre güvenlik sisteminin tipi ne olursa olsun eğer harici tip CCTV sistemi ile de desteklenir ve entegre edilir ise sistem operatörler tarafından çok daha efektif bir şekilde kullanım imkanına kavuşur.

 

 1. ALARM VE EV OTOMASYON SİSTEMLERİ:

Bu sistemler orta ve küçük tip projelerde hem soyguna ve sabotaja karşı hem de konfor odaklı uygulamalarda kullanılmaktadır.  Günümüzde ihtiyaç haline gelen bu sistemler soygunlara ve izinsiz girişlere kesin çözüm olmaktadır. Zira elektronik sistemi yanıltma imkanı yoktur, ancak doğru şifre ile sisteme müdahale imkanı vardır. Soygun güvenlik sistemlerinde amaca ve koruma sistemine göre değişik algılama dedektörleri bulunmaktadır.

 

Pasif IR dedektörler

Aktif IR dedektörler

Cam kırılma dedektörleri

Manyetik kontaktörler

Darbe sensörleri

 

Otomasyon kısmında ise uygulanan binadaki ısıtma, soğutma, ışıklandırma, ses ve görüntü dağıtma, sulama gibi ihtiyaçların ya belirlenen seneryolar ile otomatik olarak çalışmasına yada uzaktan veya lokladen kullanıcı tarafından kontrol edilmesini sağlar. 

Tüm cihazlar ayrıca sabotaja karşı korumalıdır. Panel bünyesindeki dijital kominikatör sayesinde sabit ve GSM telefon hattı üzerinden Alarm İzleme Merkezi ile haberleşebilmektedir. Bu sayede herhangi bir alarm durumunda hem kullanıcı haberdar edilmekte hem de güvenlik güçlerinin sevki yapılabilmektedir. Ayrıca sistemde oluşabilecek arızalarda izleme merkezi tarafından takip edilerek değerlendirmeye alınmaktadır.

 

 1. RFID ARAÇ GEÇİŞ KONTROL SİSTEMLERİ:

Büyük sitelerde ve araç sayısının yüksek olduğu tesislerde RFID Otomatik Geçiş Kontrol Sistemleri en iyi çözümlerden biridir. Bu sistemin en önemeli özelliklerinden biri kullanılan araçlara konulan tanıma etiketlerinin düşük maliyete sahip olmasıdır. Sistemde uygulanan antenler sayesinde uzun mesafelerden algılama yapılarak yüksek bir araç geçiş adedi yakalanmaktadır.

Sistemde kullanılan antenler kontrol panellerine bağlı çalışırlar. Bu kontrol panelleri bütün yetkileri ve olayları kendi hafızasında barındırır. Bu sayede bilgisayardan bağımsız bir şekilde bütün uygulama gerçekleşir. Bilgisayar yazılımı sayesinde ise istenilen raporlar kolayca alınabilmektedir. Bununla birlikte yeni araç tanıtımı ve iptali gene yazılım tarafından kolayca gerçekleştirilir. 

 

 1. PLAKA TANIMA SİSTEMLERİ:

Yoğun araç geçişinin olduğu ve herhangi bir algılama sisteminin kullanılamayacağı uygulamalar için Plaka Tanıma Sistemleri son derece iyi sonuçlar vermektedir. Sistemin genel yapısı araç plakası okumaya uygun kameralar, yazılım ve bilgisayardan oluşur. Özellikle araç sayısının çok olduğu projelerde fayda/maliyet oranın çok yüksek olduğu gözlemlenmektedir. Özellikle son yıllarda üretilen çok yüksek çözünürlüklü kameralar ve performanslı yazılımlar sayesinde sistemler çok yüksek verimlilikle çalışmaktadır.

Plaka Tanıma sistemlerinin kullanıldığı diğer alanlar ise MOBESE diye adlandırılan şehir güvenlik sistemleri, sınır güvenlikleri, trafik kontrol ve çalıntı araç bulunması ile ilgili uygulamalardır.

 

 1. METAL VE SİLAH ARAMA DEDEKTÖRLERİ:

Günümüz şartlarında gerek terör olgusu gerekse de diğer güvenlik gereksinimlerinden olayı özellikle kamuya açık ve insan yoğunluğunun yüksek olduğu kapalı alanların güvenliği çok önem kazanmıştır.Bu tip mekanlar özellikle terör suçları için birinci derecede hedeftir.Belirtilen tipteki mekanları kullanan insanların kontrollü ve üst araması yapılmış bir şekilde içeri alınması gerekmektedir. Bu durumda insanların üzeri elle aranamayacağı için metal arama dedektörleri kullanımı zorunlu hale gelmektedir.

Metal arama dedektörleri genel olarak iki ana başlıkta toplanır.

1.Kapı tipi metal arama dedektörleri 

2.El tipi metal arama dedektörleri.

 

Bu tip dedektörlerde dikkat edilecek husus kesici-delici silahlarla , tabanca ve patlayıcı silahların ihtiva ettiği metal yoğunluğunun doğru olarak hesaplanmasıdır. Böylelikle dedektörün tehlike arz etmeyen metallere uyarı vermesi önlenmiş ve geçiş hızı artırılmış olur.

 1. X-RAY CİHAZLARI:

X-RAY Cihazları değişik büyüklükteki paket ve bagajların içlerinin açılmadan kontrol edilmesini sağlayan cihazlardır.

 

Binaların büyümesi ve o binalara giriş çıkış yapan insan sayısının artması, binaya giren posta, paket ve bagaj miktarını da aynı oranda artırmaktadır. Bu da binalar için oldukça yüksek bir risk getirmektedir. Bununla birlikte havaalanı gibi yüksek  güvenlik gerektiren binalarda bagaj kontrolü çok yüksek önem arz etmektedir.

 

Yukarıdaki sebeplerden dolayı X-RAY cihazları Havaalanları, iş merkezleri, alışveriş merkezleri gibi gerek insan  trafiğinin gerekse de posta-paket trafiğinin yüksek  olduğu binalarda kullanılması gerekli bir hale gelmiştir.

 

 1. FİBER OPTİK ALTYAPI ÇÖZÜMLERİ:

Günümüzde yatay ve dikey düzlemde büyüyen binalarda ve tesislerde gerek data alışverişi gerekse de video sinyallerinin iletimi artık bakır kablolar yerine Fiber Optik kablolar ve çeviriciler vasıtası ile yapılmaktadır.

 

Fiber Optik altyapıların en önemli özelliği belli bir mesafenin üzerinde hizmet veremeyen bakır kabloların yerini almasıdır. Böylece yaşanacak data kesilmeleri ve görüntü kayıpları tamamen giderilmiş olur.

 

Bu sistemlerin en önemli özelliklerinden biri ise çevresel etkenlerden etkilenmeden temiz bir iletim sağlayabilmesidir. Fiber Optik uygulamaların bir diğer önemli özelliği de tesislerdeki aynı hat üzerinde bulunan bir çok kabloyu tek kabloya düşürebilmesidir, böylece uygulamada hem işçilik hem de diğer tesisat yan ürünlerde yüksek oranda tasarruf sağlanmış olur. 

Bu kategoride ürün bulunamadı.